UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tychy - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Wilkowyje


Wilkowyje, znane również jako Wilkowy, to historyczna dzielnica Tychów, która znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Ta lokalizacja jest ważna nie tylko ze względu na swoje położenie geograficzne, ale również ze względu na bogatą historię, która sięga ponad siedmiu wieków.

Dzielnica Wilkowyje sąsiaduje z takimi miejscami jak Mikołów, Katowice oraz Wyrami. Ponadto styka się z innymi dzielnicami Tychów, do których należą Czułów, Mąkołowiec oraz Stare Tychy. To strategiczne usytuowanie sprzyjało rozwojowi Wilkowyj na przestrzeni lat.

Warto również zaznaczyć, że w przeszłości Wilkowyje były siedzibą gminy, która funkcjonowała od 19?? roku do 1950 roku, będąc częścią powiatu pszczyńskiego. W 1951 roku obszar ten został włączony do granic miasta Tychy, co znacząco wpłynęło na jego dalszy rozwój.

Interesującym faktem jest to, że pierwsze pisemne wzmianki o Wilkowyjach pochodzą z 1287 roku. W tym okresie książę raciborski Mieszko i jego brat Przemysław potwierdzili darowiznę dla kościoła św. Wojciecha w Mikołowie. Była to darowizna łanu pola, który znajdował się na terenie Wilkowyj.

Nazwa Wilkowyje ma swoje korzenie w licznej populacji wilków, które niegdyś żyły w Puszczy Pszczyńskiej. Dodatkowo, w dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich, sporządzonym przez Kazimierza II cieszyńskiego w Frysztacie 21 lutego 1517 roku, wieś została wymieniona jako Wlkowicze.

Parafia

W Wilkowyjach można znaleźć kościół Matki Bożej Królowej Aniołów, który został poświęcony 13 października 1988 roku. Parafia ta została wyodrębniona z parafii św. Wojciecha w Mikołowie oraz św. Marii Magdaleny w Tychach. Akt poświęcenia kościoła został dokonany przez biskupa katowickiego Damian Zimonia.

Twórcami projektu kościoła byli Grzegorz Ratajski i Adam Skrzypczyk, natomiast konstrukcję opracował Eryk Dyla. Wnętrze świątyni zostało stworzone przez Stanisława Kluskę oraz Adama Romaniuka. Budowa kościoła odbywała się pod przewodnictwem księdza proboszcza Jerzego Roboka.

Tranzyt

Obszar ten jest kluczowym punktem tranzytowym, przez który przebiega droga krajowa nr 44. Dzieje się tak, ponieważ dzielnica korzysta z komunikacji autobusowej ZTM, która zapewnia połączenia z pobliskimi miastami Tychy oraz Mikołów.

Przypisy

  1. Ludwik Musioł. Dokument sprzedaży księstwa pszczyńskiego z dn. 21.02.1517 r.. „Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku”. R. 2, s. 235–237, 1930 r. Katowice: nakł. Towarzystwa; Drukiem K. Miarki.

Oceń: Wilkowyje

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:9