Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach


Parafia św. Marii Magdaleny to rzymskokatolicka wspólnota religijna, ulokowana w Tychach, w malowniczej dzielnicy Stare Tychy. Ta parafia jest integralną częścią dekanatu Tychy Stare, który wchodzi w skład archidiecezji katowickiej.

Warto zaznaczyć, że parafia odgrywa istotną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności, oferując różnorodne inicjatywy, które sprzyjają zacieśnianiu więzi między wiernymi.

Historia parafii

Pierwszy kościół z 1480

W 1480 roku zbudowano w Tychach pierwszą, dość skromną świątynię, która miała swoją lokalizację na Początkowiźnie, w miejscu, gdzie obecnie ulica Starokościelna łączy się z aleją Bielską. Przy tej pierwotnej świątyni istniał prawdopodobnie cmentarz, znany jako Kościelisko. Uposażenie kościoła przekazał fundator, ksiądz pszczyński, a jego konsekracji dokonał biskup krakowski. Kościół ten był częścią dekanatu pszczyńskiego, który należał do diecezji krakowskiej, będącej regionem archidiecezji gnieźnieńskiej. Potwierdzenie istnienia kościoła oraz parafii znamy z 1529 roku, kiedy to informacja ta została zapisana w Liber retaxationum, zwanym także Księgą oszacowań, na polecenie biskupa krakowskiego Tomickiego. Pierwszym proboszczem był nieznany z imienia ks. Mikołaj, który miał polskie pochodzenie.

Drugi kościół

Okres od 1569 do 1629 roku to czas, w którym kościołem pod wezwaniem św. Marii Magdaleny zarządzali protestanci. Wizytacja dekanatu pszczyńskiego w listopadzie 1598 roku, która była pierwszą po soborze trydenckim, została przeprowadzona przez archidiakona krakowskiego Krzysztofa Kazimirski, na zlecenie biskupa Jerzego Radziwiłła. Z zapisanego relacji wynika, że wówczas kościół w Villa Tychy był w rękach protestanckich. Nowo wzniesiony kościół również wykonany był z drewna, lecz jego lokalizacja była inna – zbudowano go na łagodnym wzgórzu nad stawem w centrum osady. Nie jest znane, kto i kiedy takowy kościół postawił. W 1653 roku świątynię przejęli katolicy, a od 1665 roku nowym patronem kościoła został św. Mikołaj, biskup i męczennik. Z dokumentów inwentarza wyłania się informacja o relikwiach świętych Albana i Flawiana znajdujących się w ołtarzu głównym.

Kościół murowany z 1782

W dniu 11 sierpnia 1769 roku, ks. A. Tomicki, wskazał parafianom konieczność budowy nowego, murowanego kościoła. Dnia 5 czerwca 1780 roku, ks. Stanisław Kroczek, pochodzący z Paprocan, doprowadził do poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię, która została konsekrowana 3 listopada 1782 roku przez delegata biskupa krakowskiego, księdza Tomasza Trzebinię. Pierwszą oficjalną pieczęć parafialną wyprodukowano w 1820 roku, zawierającą napis „Ecclesia parochialis Tichensis 1820”. W 1822 roku, pod okiem architekta Ludwika W. Puscha z Pszczyny przeprowadzono istotną przebudowę chóru. Dnia 15 czerwca 1840 roku ks. Jan Alojzy Ficek, proboszcz z Piekar, dokonał poświęcenia nowych dzwonów dla tyskiego kościoła. Budowę murowanego ogrodzenia wokół świątyni rozpoczęto w 1854 roku, a w 1860 roku parafia zakupiła w kościele św. Jadwigi w Pszczynie obrazy Drogi Krzyżowej. Na wniosek ks. Jana Kapicy (proboszcza w latach 1898-1930) z lutego 1902 roku, pracownia architektoniczna Maxa Schliwy z Zabrza zrealizowała projekt rozbudowy kościoła, aby pomieścić 7500 wiernych. W kwietniu 1906 roku dokonano wyburzenia części starego budynku, nie naruszając wieży, natomiast w maju 1907 roku poświęcono powiększony obiekt sakralny. Wiosną 1929 roku firma budowlana przystąpiła do rozbiórki wieży kościelnej oraz rozpoczęła budowę nowej, która została zakończona w sierpniu tego samego roku. W grudniu 1941 roku dzwony zostały skonfiskowane przez hitlerowców.

2 lutego 1945 roku w kościele tyskiego odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo, które odprawiono w języku polskim. Do 1957 roku kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny spełniał funkcję jedynego centrum sakralnego w Tychach – mieście, które w krótkim czasie wzrosło do populacji 100 tysięcy mieszkańców. W latach 1996–2004 abp Damian Zimoń (który był wikarym w latach 1958-1962) poświęcił figurę Jezusa nad wejściem od strony Rynku (w lipcu 1996 r.), tablicę dedykowaną bł. Emilowi Szramkowi, byłemu wikaremu tyskiej parafii (poświęcenie w czerwcu 2002 r.), a także Kaplicę całodziennej adoracji Najświętszego sakramentu (22 grudnia 2004 r.).

Przypisy

  1. Śmierć kapłana. „Kurier Warszawski”, 11.09.1930 r., s. 3, Nr 249A.
  2. ks. Maksymilian Wojtas: Akta wizytacji dekanatów bytomskiego i pszczyńskiego dokonanej w 1598 r. Katowice: Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku, 1938, s. 110.

Oceń: Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:24