Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela to rzymskokatolicka wspólnota religijna, która znajduje się w mieście Tychy, konkretnie w dzielnicy Cielmice. Wspólnota ta jest częścią dekanatu Tychy Nowe, który z kolei wchodzi w obręb archidiecezji katowickiej.
Parafia odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności, oferując nie tylko liturgię, ale również różne formy działalności duszpasterskiej.
Rys historyczny
W XV wieku Cielmice podlegały parafii lędzińskiej. Po reformacji aż do maja 1946 roku zostały przydzielone do Bierunia. Mieszkańcy Cielmic, z uwagi na znaczny dystans do parafii w Bieruniu Starym, stawali w obliczu konieczności zorganizowania własnego miejsca kultu. W rezultacie tego, w Cielmicach powstała placówka duszpasterska, nad którą opiekę sprawował kuratus z Paprocan, ks. Paweł Wyciślik.
Obie tymczasowe świątynie miały równorzędne statusy kuracji. Warto zaznaczyć, że Jan Korbel przekazał działkę pod budowę tymczasowego kościoła w Cielmicach. Ksiądz Paweł Wyciślik, ówczesny kuratus w Paprocanach, podjął decyzję o adaptacji baraku na kaplicę, co miało miejsce prawdopodobnie już w 1945 roku, mimo braku oficjalnej zgody władz państwowych.
Budowa kościoła zainicjowana przez mieszkańców Cielmic rozpoczęła się 24 sierpnia 1945 roku i zakończona została jeszcze w tym samym roku, z wykorzystaniem środków parafian. Świątynia została poświęcona przez bp Stanisława Adamskiego 1 stycznia 1946 roku. Należy podkreślić, że pierwsza świątynia była drewnianym barakiem, a jej utrzymanie spoczywało na lokalnej społeczności.
1 września 1961 roku rozpoczął się nowy rozdział w duszpasterstwie tej wspólnoty, kiedy to kuria katowicka wysłała duszpasterza dedykowanego specjalnie dla Cielmic. Z uwagi na zły stan obecnego kościoła, który groził zawaleniem, podjęto decyzję o jego rozbiórce wiosną 1966 roku oraz przystąpiono do budowy nowej, murowanej świątyni. Po zakończeniu prac, nowy kościół został poświęcony 21 lutego 1971 roku.
Wspólnota lokalna postarała się także o rozwój infrastruktury parafialnej: wybudowano salki katechetyczne, ogrodzono cmentarz, a plac kościelny został wyłożony płytkami. Dodatkowo wykonano drogę dojazdową do probostwa. W dniu 10 kwietnia 1977 roku została erygowana parafia w Cielmicach, wydzielona z parafii Paprocany.
Najcenniejsze obiekty architektury sakralnej
W obrębie naszej parafii możemy znaleźć liczne cenne obiekty architektury sakralnej, które stanowią nie tylko elementy kultu, ale także świadectwo naszej historii i tradycji.
- kapliczka św. Jana Nepomucena,
- kapliczka św. Tekli z 1918 roku,
- kapliczka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej,
- krzyże kamienne z lat: 1815, 1816, 1819, 1849,
- drewniany krzyż umiejscowiony na rozstaju dróg w lesie,
- figura św. Jana Chrzciciela pochodząca z XIX wieku w bocznej nawie kościoła,
- XIX-wieczne organy znajdujące się na chórze kościoła.
Te zachwycające elementy nie tylko przyciągają wiernych, ale także turystów, pragnących poznać historię oraz sztukę sakralną regionu.
Proboszczowie
W historii parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Tychach, na szczególną uwagę zasługują postacie jej proboszczów, którzy przez lata pełnili tę ważną funkcję. Ich wkład i zaangażowanie w życie wspólnoty miały kluczowe znaczenie dla rozwoju parafii.
- ks. Paweł Wyciślik (1946–1948),
- ks. Robert Szynawa (1948–1953),
- ks. Antoni Franielczyk (1953–1954),
- ks. Stanisław Czerwionka (1954–1961),
- ks. Antoni Kurpas (1961–1982),
- ks. Jan Dłucik (1982–1993),
- ks. Jan Burek (1993–2004),
- ks. Piotr Wojszczyk (od 2004).
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach | Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Tychach | Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach | Kościół Ducha Świętego w Tychach | Parafia Ducha Świętego w Tychach | Parafia św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach | Kościół św. Marii Magdaleny w Tychach | Parafia św. Marii Magdaleny w TychachOceń: Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Tychach