Adam Szromek


Adam Ryszard Szromek, urodzony 7 lipca 1976 roku, to wybitna postać w polskim świecie nauki. Jako profesor tytularny, ma na swoim koncie bogate doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym w inżynierii oraz statystyce. Jego ekspertyza obejmuje również zarządzanie, co czyni go czołowym specjalistą w tej branży.

W ciągu swojej kariery Adam Szromek nie tylko prowadził badania, ale także publikował wiele prac naukowych, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jego dziedzinie. Jako badacz i pisarz, wzbogaca zasoby intelektualne, inspirując kolejne pokolenia specjalistów.

Życiorys

Adam Ryszard Szromek przyszedł na świat 7 lipca 1976 roku w Tychach, w obrębie gminy Lędziny. Swoją edukacyjną podróż rozpoczął w Szkole Sportowej nr 4 w Mysłowicach, a następnie kontynuował ją w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza, mieszczącym się w Katowicach, w dzielnicy Szopienice. W latach 1995–1997 uczęszczał do Studium Policealnego Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, w którym uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie finansów oraz rachunkowości.

W kolejnych latach 1997-2003 studiował na Wydziale Organizacji i ZarządzaniaPolitechniki Śląskiej, zdobywając tytuł magistra inżyniera w zakresie marketingu i zarządzania. 27 września 2005 roku osiągnął stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk ekonomicznych, specjalizując się w naukach o zarządzaniu. Z kolei 28 maja 2013 roku, dzięki swoim badaniom, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w specjalności dotyczącej ekonomiki turystyki.

W roku 2016 zrealizował Studia Podyplomowe w Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej, koncentrując się na języku angielskim w kontekście zastosowań akademickich. W tym samym roku brał udział w szkoleniu w ramach Akademii Przywództwa Global Leadership Summit organizowanym przez Kopex S.A., jak również w szkoleniu poświęconym modelom biznesowym firm spin-off, które prowadzone było przez Regionalną Izbę Gospodarczą w ramach projektu Przez Naukę do Biznesu.

6 lutego 2020 roku, na mocy decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, uzyskał tytuł profesora nauk społecznych. Z rąk Prezydenta odebrał swoją nominację profesorską 29 września 2020 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Dodatkowo w 2015 roku zdobył certyfikat z analizy branży turystycznej – Tourism Industry Analysis – w ramach kursu prowadzonego przez Uniwersytet Florydy Centralnej. Natomiast w 2023 roku zakończył dwa kolejne certyfikowane kursy: w zakresie wnioskowania przyczynowego na Uniwersytecie Harvarda oraz w obszarze statystyki w data science na Uniwersytecie Columbia.

Zatrudnienie i pełnione funkcje

W dniu 1 grudnia 2005 roku Adam Szromek rozpoczął swoją karierę naukową, dołączając do grona pracowników Katedry Metod Ilościowych w Zarządzaniu na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W roku 2009 Katedra została przekształcona w Instytut Ekonomii i Informatyki, a następnie, w 2019 roku, przekształcona na Katedrę Ekonomii i Informatyki.

W okresie od 2011 do 2018 roku pełnił zaszczytną funkcję Członka Rady Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Nadto, w 2018 roku, został powołany do grona członków Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości, która działa przy Politechnice Śląskiej. W ramach tej rady, angażuje się w prace Komisji ds. postępowań awansowych oraz Komisji ds. rozwoju dyscypliny i badań naukowych.

W roku 2012 Adam Szromek objął stanowisko kierownika projektu badawczego zatytułowanego „Wpływ przemian społeczno-gospodarczych na działalność turystyczno-leczniczą przedsiębiorstw uzdrowiskowych i funkcjonowanie uzdrowisk”. Projekt ten był realizowany w ramach Grantu Młodego Naukowca na Politechnice Śląskiej. Następnie, w latach 2012-2013, nadzorował projekt badawczy „Wskaźniki funkcji turystycznej obszarów recepcji turystycznej” (3709/B/H03/2011/40), który był wspierany finansowo przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

W latach 2018-2022 był kierownikiem projektu naukowego „Model biznesu w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych” (numer 2017/25/B/HS4/00301), również finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. W roku 2015, Adam Szromek zyskał powołanie na Członka Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, która ma siedzibę w Katowicach.

Osiągnięcia naukowe

Adam Szromek to postać o niezwykłych osiągnięciach, mająca na swoim koncie ponad 230 publikacji naukowych, które cieszą się znaczną popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wiele z tych prac charakteryzuje się wysoką cytowalnością w międzynarodowych bazach naukowych. W jego dorobku znajdują się także artykuły napisane we współpracy z czołowymi autorytetami z dziedziny turystyki, a także 20 książek, które pełnią rolę zarówno autorskich, jak i redaktorskich.

Zakres jego badań obejmuje kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem w turystyce, modele biznesowe oraz zastosowanie ilościowych metod w naukach społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem statystyki i wnioskowania przyczynowego. Prace Szromka dotykają także innowacji otwartych oraz eko-innowacji w kontekście turystyki.

Adam Szromek uznawany jest za autorytet w zakresie działalności uzdrowiskowej, turystyki zdrowotnej oraz turystyki związanej z dziedzictwem przemysłowym. Jego wieloma koncepcyjnymi opracowaniami, związanymi z modelami biznesu przedsiębiorstw uzdrowiskowych, wskaźnikami funkcji turystycznej i uzdrowiskowej, a także rozwojem regionów turystycznych i uzdrowiskowych, przyczynił się do rozwoju wiedzy o tych obszarach. Wśród jego prac znajdują się również analizy dotyczące konfliktów i relacji interesariuszy w przestrzeni obiektów turystycznych oraz typologia modeli biznesu w dziedzinie turystyki dziedzictwa przemysłowego.

Artykuły naukowe Szromka były publikowane w prestiżowych czasopismach, takich jak Tourism Management, Journal of Heritage Tourism, Journal of Recreation Research, Tourism Review, American Journal of Tourism Management, Health Policy, Health Services Research, Journal of Open Innovation, Journal of Tourism and Cultural Change, International Journal of Contemporary Hospitality Management oraz wielu innych.

W obszarze działalności naukowej, Adam Szromek również bada zastosowanie data science, ze szczególnym naciskiem na metody statystyczne i biostatystyczne w kontekście nauk społecznych i medycznych. Wśród jego publikacji znajdują się podręczniki dotyczące statystyki i informatyki, a także prace koncentrujące się na diagnostyce dzieci z niskorosłością, w których wykorzystano sieci bayesowskie i neuronowe.

Jest również twórcą narzędzi IT wspierających menedżerów w uzdrowiskach; do jego projektów należy generator inspirowanych, zrównoważonych modeli biznesowych, dostępny jako aplikacja MBUProject.apk na system Android, a także komputerowa aplikacja BALNEO 1.0, która pomaga w podejmowaniu decyzji zarządczych w sanatoriach na podstawie wskaźników operacyjnej efektywności.

Adam Szromek jest laureatem wielu nagród, w tym konkursów naukowych, grantów projakościowych oraz nagród rektorskich. W zakresie dydaktyki, prowadził wykłady na temat Statystyki, Prognozowania i symulacji, Podstaw zarządzania, Marketingu w turystyce oraz Organizacji ruchu turystycznego. Wykształcił trzech doktorów oraz napisał liczne recenzje naukowe, w tym dla dysertacji doktorskich oraz habilitacyjnych. W jego dorobku znajduje się także laudacja pośmiertna profesora Krzysztofa Przecławiskiego, która została opublikowana w imieniu polskiej społeczności naukowej w International Academy for the Study of Tourism.

Działalność pozanaukowa

W dorobku Adama Szromka znajdują się różnorodne publikacje, które obejmują zarówno literaturę popularno-naukową, jak i powieści przygodowe. W 2004 roku, na łamach ogólnopolskiego miesięcznika Unii Uzdrowisk Polskich, pt. Gazeta Zdrojowa, autor przedstawił cykl artykułów, które w przystępny sposób badały temat polskich uzdrowisk.

Rok 2017 okazał się dla niego płodny w twórczości. Wówczas to opublikował książkę zatytułowaną Zarządzanie Ewangeliczne (Wyd. DEHON), która stała się studium badawczym na temat ewangelicznych postaw związanych z przedsiębiorczością oraz aspektem chrześcijańskiego przywództwa.

W tym samym roku Szromek wydał również powieść przygodową pt. Wzgórze Dobrego Pasterza (Wyd. DEHON), której intrygująca fabuła przyciągnęła licznych czytelników. Jego twórczość nie poprzestała jednak na tej książce, gdyż w roku 2024 światło dzienne ujrzała kontynuacja zatytułowana Tajemnice manuskryptów ze Wzgórza Dobrego Pasterza (Wyd. Emmanuel), rozwijająca wątki z pierwszej powieści.

Wystąpienia medialne

Adam Szromek jest uznawany za mówcę, który promuje wartości chrześcijańskie w kontekście biznesu. W mediach społecznościowych można znaleźć dwa jego wystąpienia, które mają charakter okolicznościowy. Pierwsze z nich nosi tytuł “Wybrane ewangeliczne postawy przedsiębiorczości” i datowane jest na 2017 rok. Drugie wystąpienie, zatytułowane “Chrześcijański model biznesu”, miało miejsce w 2019 roku.

Dodatkowo, jego aktywność medialna obejmuje wywiad, który przeprowadził dla dziennika Rzeczpospolita na temat polskich uzdrowisk. Wywiad ten opublikowany został 7 sierpnia 2014 roku. Innym ważnym wystąpieniem była rozmowa dla Radia Warszawa, emitowana w programie Siódma 9 – poranek rozgłośni katolickich, 4 stycznia 2018 roku, gdzie Szromek omawiał swoją książkę “Zarządzanie Ewangeliczne”.

Przypisy

  1. a b c d e f Prof. dr hab. inż. Adam Ryszard Szromek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 18.09.2023 r.]
  2. Baza POL-ON Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy [online], 04.02.2022 r.
  3. A.R. Szromek, Zrównoważony model biznesu przedsiębiorstwa uzdrowiskowego. Wyd. CeDeWu, Warszawa 2022 r.
  4. M. Pichlak i A. Szromek, Eco-innovation, sustainability and business model innovation by open innovation dynamics, Journal of Open Innovation: Technology, Market, and Complexity, 7, 2, 2021 r.
  5. A.R. Szromek, Wskaźniki funkcji turystycznej: Koncepcja wskaźnika funkcji turystycznej i uzdrowiskowej. Wyd. Politechniki Śląskiej 2012 r.
  6. A.R. Szromek, Organizacja turystyki uzdrowiskowej i lecznictwa uzdrowiskowego. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2017 r.
  7. R.W. Butler, A.R. Szromek, Incorporating the value proposition for society with business models of health tourism enterprises, Sustainability, 11, 23, 6711, 2019 r.
  8. A. Kliks-Pudlik, Model biznesu dla przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Biuletyn Politechniki Śląskiej, Nr 07/08 (343/344), lipiec/sierpień 2022 r.
  9. A.R. Szromek, W. Alejziak, Z. Kruczek, To be human is to be a tourist. Obituary of the late Dr. Krzysztof Przecławski. International Academy for the Study of Tourism, 2018 r.
  10. Wystąpienie prof. A.Szromka pt. Chrześcijański model biznesu, wygłoszone w Centrum Jana Pawła II w Krakowie w 2019 r.
  11. Historia Katedry Ekonomii i Informatyki. Strona internetowa Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
  12. A. Kapczyński, A.R. Szromek, Hypotheses concerning the development of Polish spas in the years 1949-2006. Tourism Management 29, 2008 r.
  13. A.R. Szromek, Typologia turystów a typologia odwiedzających uzdrowisko - przegląd typologii. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Nr 54. Seria: Organizacja i Zarządzanie. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2010 r.
  14. A.R. Szromek, Dekompozycja krzywej liczby odwiedzających obszar turystyczny i próba jej implementacji w pomiarze rozwoju funkcji turystycznej obszaru. Ekonomiczne Problemy Usług Nr 83. Wyd. Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2012 r.
  15. A.R. Szromek, E. Krajewska-Siuda, Koncepcja klasyfikacji diagnostycznej dzieci z niskorosłością i jej ekonomiczne implikacje. Ilościowe modele klasyfikacyjne w diagnostyce medycznej. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2008 r.
  16. A.Kalinowska, 120 proc. normy po pobycie w sanatorium Rozmowa. Rzeczpospolita, 07.08.2014 r., s. 2.
  17. J.Wydra, Adam Szromek - o swojej książce Zarządzeni Ewangeliczne. Siódma9.pl - poranek rozgłośni katolickich. Radio Warszawa, 04.01.2018 r.
  18. Laureat Konkursu Młodych Naukowców 2012 roku w projekcie Internetowej Promocji Nauki.

Oceń: Adam Szromek

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:11