Arkadiusz Milik


Arkadiusz Krystian Milik, urodzony 28 lutego 1994 roku w Tychach, to znany polski piłkarz, który obecnie gra na pozycji napastnika we włoskim klubie Juventus. Jego kariera sportowa zaczęła się w 2012 roku, kiedy to dołączył do reprezentacji Polski. Do tej pory miał okazję brać udział w wielu prestiżowych turniejach, takich jak Mistrzostwa Europy 2016, Mistrzostwa Świata w 2018 oraz te ostatnie w 2022 roku.

Karierę piłkarską Milika zainaugurowano w Rozwoju Katowice, gdzie wyrobił sobie markę. W 2011 roku przeszedł do Górnika Zabrze, gdzie zadebiutował w Ekstraklasie. Ta część jego kariery była wyjątkowa, ponieważ zdobył tytuł Polskiego Odkrycia Roku.

W 2013 roku podpisał kontrakt z Bayerem Leverkusen, jednak przez sezon 2013/2014 grał na wypożyczeniu w FC Augsburg. W 2014 roku przeniósł się do Ajaxu, gdzie sportowo objawił swoje niezliczone talenty, zdobywając 47 bramek w ciągu dwóch sezonów, a także osiągając wicemistrzostwo oraz zdobywając tytuł króla strzelców Pucharu Holandii.

W latach 2016–2021 reprezentował barwy SSC Napoli, w którym zdobył 38 goli w Serie A, co uczyniło go najskuteczniejszym Polakiem w historii tego rozgrywek. Dodatkowo, z Napoli zdobył Puchar Włoch. W 2021 roku Milik zmienił otoczenie, przenosząc się do Olympique Marsylia. Tam, w sezonie 2021/2022, również wystąpił w roli wice-mistrza Francji.

W sierpniu 2022 roku został wypożyczony do Juventusu, a w czerwcu 2023 roku klub wykupił go z Marsylii, co oznacza nowy rozdział w jego karierze.

Kariera klubowa

Rozwój Katowice

Arkadiusz Milik rozpoczął swoją sportową przygodę jako wychowanek Rozwoju Katowice, gdzie rozpoczął treningi w wieku zaledwie 6 lat, a jego trenerem był Sławomir Mogilan. Już jako dziecko brał udział w rozgrywkach, takich jak Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Wiosną 2010 roku zadebiutował w drużynie rezerw, a po roku włączył się do kadry pierwszej drużyny, która występowała w III lidze opolsko-śląskiej. Milik miał okazję pokazać swoje umiejętności po raz pierwszy na boisku 23 października 2010 roku, zdobywając dwie bramki w meczu przeciwko KS Krasiejów, który zakończył się wynikiem 4:0.

W listopadzie tego samego roku, młody zawodnik przeszedł próby do zespołu Górnika Zabrze, biorąc udział w dwóch meczach w Młodej Ekstraklasie. Jego debiut zakończył się zdobyciem bramki w spotkaniu z Koroną Kielce, co zaowocowało propozycją trenowania z pierwszą drużyną. Po zdobyciu doświadczenia, Milik miał szansę na dwutygodniowy staż w angielskim Reading, gdzie również pokazał swoje umiejętności, strzelając gola podczas meczu młodzieżowców z Tottenhamem Hotspur. Kolejnym krokiem były testy w Młodej Ekstraklasie Legii Warszawa, gdzie zdobył bramkę w sparingu z AC Sambonifacese, a jego drużyna odniosła zwycięstwo 4:1. Mimo to, wiosenne rozgrywki spędził w Rozwoju Katowice, kończąc sezon z 10 występami i 4 bramkami na koncie.

Górnik Zabrze

1 lipca 2011 roku Milik podpisał pięcioletni kontrakt z Górnikiem Zabrze, co dla jego rodziny było zwiastunem dobrych zmian — jego brat, Łukasz, otrzymał pracę w klubie. Arkadiusz szybko zyskał przychylność działaczy, którzy pozwolili mu na udział w Mistrzostwach Polski juniorów U-17, gdzie zdobyli 3. miejsce. W debiucie w Ekstraklasie, mając zaledwie 17 lat, zagrał przeciwko Śląskowi Wrocław i asystował przy bramce Olkowskiego. Jego pierwszy gol, strzelony 1 kwietnia 2012 roku w meczu przeciwko Koronie Kielce, uczynił go najmłodszym strzelcem w Ekstraklasie w sezonie 2011/2012.

Milik zakończył swój debiutancki sezon z 4 bramkami w 24 meczach, a jego zespół uplasował się na 8. miejscu. Kolejny sezon rozpoczął z impetem, zdobywając 2 bramki w pierwszych meczach, co zaowocowało tytułem „Piłkarza Miesiąca” w plebiscycie Ekstraklasy. W grudniu 2012 roku, podczas meczu z Wisłą Kraków, strzelił 2400. bramkę klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale także otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul na Michale Szewczyku.

Bayer Leverkusen

17 grudnia 2012 roku Milik przeszedł do Bayeru Leverkusen, podpisując 5,5-letni kontrakt. W Bundeslidze zadebiutował 3 lutego 2013 roku, przychodząc na boisko w meczu z Borussią Dortmund. Jego pierwszy występ w europejskich pucharach miał miejsce 14 lutego, kiedy zadebiutował w Lidze Europy, zmieniając Gonzalo Castro. W tym samym roku zdobył tytuł „Odkrycia roku” według tygodnika „Piłka Nożna”.

FC Augsburg

30 sierpnia 2013 roku FC Augsburg ogłosił, że pozyskał Milika na roczne wypożyczenie. Polak zadebiutował 21 września 2013 roku, w przegranym meczu z Hannoverem 96, a sześć dni później strzelił swoją pierwszą bramkę w barwach Augsburga. Jego zespół zajął szesnaste miejsce w lidze, a Milik rozegrał łącznie 18 meczów, dodając dwa występy w Pucharze Niemiec. Po zakończeniu sezonu wrócił do Bayeru.

AFC Ajax

15 maja 2014 roku AFC Ajax ogłosił, że pozyskał Milika na całoroczne wypożyczenie. Debiutował w Eredivisie 10 sierpnia 2014 roku w meczu z SBV Vitesse, zdobywając w jego trakcie dwie bramki. Dodatkowo, zdobył pierwszego gola w Lidze Mistrzów 10 grudnia 2014 roku w meczu z APOELem, a także miał znaczący wkład w dwumeczu z Legią Warszawa w 1/16 finału Ligi Europy.

Sezon 2014/15 zakończył z 23 golami i 9 asystami, co uczyniło go królem strzelców Pucharu Holandii.

SSC Napoli

1 sierpnia 2016 roku klub SSC Napoli pozyskał Milika, płacąc około 32 miliony euro. Debiutował w Serie A 21 sierpnia 2016 w meczu z Pescarą, gdzie zdobył dwie bramki. Pomimo poważnej kontuzji zerwania więzadła krzyżowego, współpracował z zespołem, co doprowadziło do zdobycia przez niego kompletne 48 goli i 5 asyst w 122 meczach w barwach Napoli. Jego charakter i determinacja były szczególnie doceniane, a Milik wywalczył Puchar Włoch w 2020 roku.

(…) To profesjonalista i piłkarz o ogromnych możliwościach. On ma lewą nogę na najwyższym światowym poziomie. W Amsterdamie wykonał superpracę, poszedł do Napoli, gdzie nie miał problemów z aklimatyzacją, niestety przydarzyły mu się dwie poważne kontuzje, które wpłynęły na jego losy. Arek pokazał charakter, powalczył skutecznie o powołanie na mundial, w Rosji pewnie sam oczekiwał od siebie więcej, ale w piłce nie zawsze wszystko układa się po myśli zawodnika czy trenera. Milik to jednak materiał na piłkarza światowego topu.

Olympique Marsylia

21 stycznia 2021 roku Milik przeszedł na wypożyczenie do francuskiego klubu Olympique Marsylia. Debiutował w meczu z AS Monaco, a jego kariera we Francji zaczęła się od obiecujących występów. Już 3 lutego 2021 roku zdobył swoją pierwszą bramkę w nowym klubie. Rozwijał się w Olympique, wykonując rzut karny i zdobywając hat tricka, aby zakończyć sezon z 10 golami w 16 spotkaniach.

Juventus F.C.

26 sierpnia 2022 Milik dołączył na wypożyczenie do Juventusu, zadebiutował w meczu przeciwko AS Romie i szybko zaistniał w drużynie, zdobywając swoją pierwszą bramkę w meczu z Spezią. Po udanym sezonie, Milik został wykupiony przez Juventus z Olympique Marsylia w czerwcu 2023 roku, a 15 maja 2024 roku sięgnął z klubem po Puchar Włoch.

Kariera reprezentacyjna

Arkadiusz Milik rozpoczynał swoją przygodę z reprezentacją Polski od 2011 roku, kiedy to grał w młodzieżowych drużynach narodowych. W sumie zdołał wystąpić w 18 meczach, zdobywając imponujące 16 bramek. W 2012 roku Waldemar Fornalik po raz pierwszy dostrzegł w nim potencjał, umieszczając go dwukrotnie na liście rezerwowej ekipy seniorskiej. Na pełnoprawne powołanie czekał do 8 października, kiedy to przyjechał na mecze z Republika Południowej Afryki oraz Anglią, zastępując Marka Saganowskiego, który miał problemy zdrowotne. Niedługo przed tym wydarzeniem, Milik uczestniczył w zgrupowaniu kadry do lat 19, przygotowując się do eliminacyjnego turnieju Mistrzostw Europy.

Debiutował w seniorskiej reprezentacji 12 października 2012 roku w wygranym 1:0 starciu z RPA, kiedy to zmienił Adriana Mierzejewskiego w 58. minucie. W tym samym roku miał również okazję zagrać w zremisowanym meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2014 z Anglią, wchodząc w 82. minucie za Kamila Grosickiego. Swoje pierwsze trafienie dla reprezentacji zanotował 14 grudnia 2012, zdobywając gola w meczu z Macedonią po niecelnym uderzeniu Szymona Pawłowskiego z rzutu karnego. W 2014 roku, 11 października, Milik zdobył bramkę w wygranym 2:0 meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy 2016 przeciwko Niemcom. Było to pierwsze w historii zwycięstwo Polski nad niemiecką reprezentacją.

Czy to w meczu z Szkocją, w którym Milik również strzelił bramkę, czy też w spotkaniu z Gruzją, który zakończył się wynikiem 4:0, napastnik coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu. Kluczowy nastąpił moment na początku eliminacji do Mistrzostw Europy 2016, gdzie w dziewięciu meczach zdobył 6 goli i miał 6 asyst, co uczyniło go jednym z najważniejszych graczy drużyny, tworząc znakomity duet z Robertem Lewandowskim. Obaj napastnicy zajęli czołowe miejsca w klasyfikacji kanadyjskiej eliminacji.

W 2016 roku Milik został powołany przez selekcjonera Adama Nawałkę na Mistrzostwa Europy we Francji. W inauguracyjnym meczu z Irlandią Północną przyczynił się do zwycięstwa, zdobywając bramkę. W grupowej rywalizacji z Ukrainą asystował przy golu Jakuba Błaszczykowskiego. Mimo że w meczu z Niemcami nie wykorzystał kilku doskonałych okazji, w całym turnieju zdołał zdobyć jednego gola i rozegrał wszystkie pięć meczów, co pozwoliło jego drużynie na osiągnięcie ćwierćfinału. Tam Polska odpadła po serii rzutów karnych z Portugalią, uzyskując najlepszy rezultat w historii występów w Mistrzostwach Europy.

Po tym sukcesie, 8 października 2016, Milik wywalczył rzut karny w meczu eliminacyjnym Mistrzostw Świata 2018 z Danią, ale niestety doznał poważnej kontuzji, zrywając więzadła. Powrócił do kadry w marcu 2017 roku, a swoje pierwsze spotkania rozegrał 10 czerwca 2017 durante eliminacjach z Rumunią. W rozwydzianym meczu eliminacyjnym z Kazachstanem zdobył jedną z bramek, a w kolejnych zgrupowaniach kadry Milik walczył z kontuzjami, przez co absencja w meczach towarzyskich z Nigerią i Koreą Południową była nieunikniona. W eliminacjach mundialu zdołał wystąpić w pięciu meczach, a Polska, zajmując pierwsze miejsce w grupie, zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata rozgrywane w Rosji.

Na mundialu w 2018 roku wystąpił w pierwszym meczu z Senegalem i, mimo że drużyna odpadła z turnieju po fazie grupowej, jego doświadczenie było nieocenione. Po Mistrzostwach Świata, 27 sierpnia 2018, Jerzy Brzęczek powołał go na mecz Ligi Narodów UEFA przeciwko Włochom oraz towarzyski z Irlandią, gdzie Milik zdobył asystę przy bramce Mateusza Klicha wynoszącym mecz na 1:1. Dalsze jego osiągnięcia to rzut karny skutecznie wykorzystany 20 listopada 2018, co zapewniło remis w spotkaniu z Portugalią. W eliminacjach Mistrzostw Europy 2020 zdobył kolejnego gola, a Polska zakończyła je z pierwszym miejscem w grupie, kwalifikując się do turnieju finałowego.

W 2020 roku w meczu towarzyskim z Ukrainą Milik miał zaszczyt pełnić funkcję kapitana drużyny. 5 marca 2021 roku umieszczono go na pierwszej liście powołań selekcjonera Paulo Sousy, gdzie Milik zagrał w trzech meczach eliminacyjnych, dokumentując asystę przy bramce Jakuba Modera na 1:1 w meczu z Anglią. Niestety, do Mistrzostw Europy 2020 nie mógł przystąpić z powodu kontuzji, a 1 listopada 2021 Paulo Sousa powołał go na mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2022. 12 listopada 2021 roku, w meczu z Andorą, Milik zdobył 16. bramkę w reprezentacji, osiągając tym samym ważny kamień milowy w swojej karierze.

Styl gry

Arkadiusz Milik to lewonożny zawodnik, który zajmuje pozycję środkowego napastnika w drużynie piłkarskiej. Uznawany jest za zawodnika o wysokich umiejętnościach technicznych i kreatywności, co pozwala mu na efektywną współpracę z partnerami w systemie gry, takim jak 4-4-2. Może także pełnić rolę cofniętego napastnika, a w niektórych sytuacjach meczu grać na skrzydle, co wykorzystuje do wchodzenia w pole karne i oddawania strzałów lewą nogą. Jego atutem jest nie tylko silna fizyczność, ale również wysoka klepka, co sprawia, że często zdobywa bramki po uderzeniach głową. Oprócz tego, Milik wykazuje skuteczność w rzutach karnych oraz przy stałych fragmentach gry.

Na początku swojej kariery, w aspekcie stylu gry, porównywany był do Roberta Lewandowskiego. W roku 2012, prestiżowy magazyn Don Balón wyróżnił go na liście najzdolniejszych piłkarzy urodzonych po 1991 roku. Dennis Bergkamp, trener napastników w Ajaxie, opisał styl Milika w następujący sposób:

(…) Chce pracować. Nie jest indywidualistą na boisku. Współpracuje z innymi, a u napastników nie jest to oczywiste. Milik ma nosa do strzelania goli. Lubi to robić i wie, jak to robić. Widzę u niego zdolność ustawiania się w odpowiednim miejscu na boisku. Piłka go szuka. To dodatkowa zaleta. Jego lewa noga jest wyjątkowa. Milik potrafi nią bardzo precyzyjnie i mocno uderzyć. Może posłać piłkę w każdy róg bramki, z dowolnej pozycji. W polu karnym cały czas szuka miejsca. Schodzi do bliższego słupka, jest aktywny. Chce być na końcu każdej naszej akcji ofensywnej.

Z kolei Ronald de Boer, były holenderski piłkarz, również scharakteryzował styl gry Milika, wskazując jego doskonałe atuty w polu karnym:

(…) Jest świetny w polu karnym, ma ogromny głód strzelania bramek, znajduje się w sytuacji. Dużo lepiej gra, gdy ma przy sobie innego napastnika. To dla niego bardzo ważne, że zespół gra ofensywnie. On potrzebuje przestrzeni. (…) Drybling daleko od pola karnego nie jest jego mocną stroną. Ale lewa noga rekompensuje wiele, jest fantastyczna.

Statystyki

Klubowe

Wskaźniki klubowe Arkadiusza Milika, zaktualizowane na dzień 30 kwietnia 2023, przedstawiają jego osiągnięcia w każdej z drużyn, w których grał podczas swojej kariery. Do wiadomości publicznej udostępnione są nie tylko dane o meczach, ale także gole, które były istotnym wkładem w wyniki drużyn.

KlubSezonLigaLigaPuchar KrajowyRozgrywki EuropejskieInneRazem
MeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramki
Rozwój Katowice2010/2011III liga104104
Górnik Zabrze2011/2012Ekstraklasa24410254
2012/201314711158
Bayer 04 Leverkusen2012/2013Bundesliga602080
FC Augsburg (wyp.)2013/201418220202
AFC Ajax (wyp.)2014/2015Eredivisie21113894103423
AFC Ajax2015/2016312120934224
SSC Napoli2016/2017Serie A1752043238
2017/201815521176
2018/20193517211024720
2019/2020261140533514
Olympique Marsylia (wyp.)2020/2021Ligue 1159111610
2021/2022237451083720
Olympique Marsylia2022/20232000000020
Juventus (wyp.)2022/2023Serie A227305200309
Podsumowanie kariery2791102516562610361152

Reprezentacyjne

Aktualizowane na dzień 7 czerwca 2024 statystyki reprezentacyjne podsumowują występy Arkadiusza Milika w kadrze narodowej oraz w drużynach młodzieżowych. Oprócz liczby rozegranych meczów, znajdują się także informacje o strzelonych przez niego golach, które miały znaczenie dla rozwoju jego kariery.

ReprezentacjaRokMeczeBramki
Polska U-17201111
Ogólnie11
Polska U-18201210
Ogólnie10
Polska U-19201164
201211
Ogólnie75
Polska U-21201220
2013710
Ogólnie910
Polska201241
201320
201485
201584
2016111
201731
201891
201941
202071
202151
202260
202351
202410
Ogólnie7317
Mecze i gole w reprezentacji
Polska U-17
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikGolRozgrywki
1.13.04.2011Zawiercie, PolskaAnglia szkolna U-184:1towarzyski
Polska U-18
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikGolRozgrywki
1.07.03.2012Crewe, AngliaAnglia U-183:0towarzyski
Polska U-19
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikGolRozgrywki
1.09.08.2011Tønsberg, NorwegiaNorwegia U-190:0towarzyski
2.31.08.2011Siedlce, PolskaBiałoruś U-193:1towarzyski
3.11.10.2011Budaörs, WęgryWęgry U-191:2towarzyski
4.11.11.2011Eskişehir, TurcjaGruzja U-191:3el. ME U-19 2012
5.13.11.2011Eskişehir, TurcjaLuksemburg U-192:1el. ME U-19 2012
6.16.11.2011Eskişehir, TurcjaTurcja U-192:2el. ME U-19 2012
7.11.08.2012Łomża, PolskaŁotwa U-194:3towarzyski
Polska U-21
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikGolRozgrywki
1.06.09.2012Jekaterynburg, RosjaRosja U-214:1el. ME U-21 2013
2.10.09.2012Gdynia, PolskaPortugalia U-210:0el. ME U-21 2013
3.06.06.2013Kraków, PolskaMalta U-212:0el. ME U-21 2015
4.10.06.2013Fredrikstad, NorwegiaNorwegia U-212:4towarzyski
5.13.08.2013Warszawa, PolskaTurcja U-213:1el. ME U-21 2015
6.12.10.2013Kraków, PolskaSzwecja U-212:0el. ME U-21 2015
7.15.10.2013Antalya, TurcjaTurcja U-210:1el. ME U-21 2015
8.15.11.2013Ta’ Qali, MaltaMalta U-215:1el. ME U-21 2015
9.19.11.2013Kraków, PolskaGrecja U-213:1el. ME U-21 2015
Polska
Lp.DataMiejscePrzeciwnikWynikGolRozgrywki
1.12.10.2012Warszawa, PolskaPołudniowa Afryka1:0towarzyski
2.17.10.2012Warszawa, PolskaAnglia1:1el. MŚ 2014
3.14.11.2012Gdańsk, PolskaUrugwaj1:3towarzyski
4.14.12.2012Antalya, TurcjaMacedonia Północna4:1towarzyski
5.06.02.2013Dublin, IrlandiaIrlandia0:2towarzyski
6.26.03.2013Warszawa, PolskaSan Marino5:0el. MŚ 2014
7.05.03.2014Warszawa, PolskaSzkocja0:1towarzyski
8.13.05.2014Hamburg, NiemcyNiemcy0:0towarzyski
9.06.06.2014Gdańsk, PolskaLitwa2:1towarzyski
10.07.09.2014Faro, PortugaliaGibraltar7:0el. ME 2016
11.11.10.2014Warszawa, PolskaNiemcy2:0el. ME 2016
12.14.10.2014Warszawa, PolskaSzkocja2:2el. ME 2016
13.14.11.2014Tbilisi, GruzjaGruzja4:0el. ME 2016
14.18.11.2014Wrocław, PolskaSzwajcaria2:2towarzyski
15.29.03.2015Dublin, IrlandiaIrlandia1:1el. ME 2016
16.13.06.2015Warszawa, PolskaGruzja4:0el. ME 2016
17.16.06.2015Gdańsk, PolskaGrecja0:0towarzyski
18.04.09.2015Frankfurt nad Menem, NiemcyNiemcy1:3el. ME 2016
19.07.09.2015Warszawa, PolskaGibraltar8:1el. ME 2016
20.08.10.2015Glasgow, SzkocjaSzkocja2:2el. ME 2016
21.13.11.2015Warszawa, PolskaIslandia4:2towarzyski
22.17.11.2015Wrocław, PolskaCzechy3:1towarzyski
23.23.03.2016Poznań, PolskaSerbia1:0towarzyski
24.26.03.2016Wrocław, PolskaFinlandia5:0towarzyski
25.01.06.2016Gdańsk, PolskaHolandia1:2towarzyski
26.06.06.2016Kraków, PolskaLitwa0:0towarzyski
27.12.06.2016Nicea, FrancjaIrlandia Północna1:0ME 2016
28.16.06.2016Saint-Denis, FrancjaNiemcy0:0ME 2016
29.21.06.2016Marsylia, FrancjaUkraina1:0ME 2016
30.25.06.2016Saint-Étienne, FrancjaSzwajcaria1:1 (k. 5:4)ME 2016
31.30.06.2016Marsylia, FrancjaPortugalia1:1 (k. 3:5)ME 2016
32.04.09.2016Astana, KazachstanKazachstan2:2el. MŚ 2018
33.08.10.2016Warszawa, PolskaDania3:2el. MŚ 2018
34.10.06.2017Warszawa, PolskaRumunia3:1el. MŚ 2018
35.01.09.2017Kopenhaga, DaniaDania0:4el. MŚ 2018
36.04.09.2017Warszawa, PolskaKazachstan3:0el. MŚ 2018
37.23.03.2018Wrocław, PolskaNigeria0:1towarzyski
38.27.03.2018Chorzów, PolskaKorea Południowa3:2towarzyski
39.08.06.2018Poznań, PolskaChile2:2towarzyski
40.12.06.2018Warszawa, PolskaLitwa4:0towarzyski
41.19.06.2018Moskwa, RosjaSenegal1:2MŚ 2018
42.11.09.2018Wrocław, PolskaIrlandia1:1towarzyski
43.14.10.2018Chorzów, PolskaWłochy0:1LN 2018/2019
44.15.11.2018Gdańsk, PolskaCzechy0:1towarzyski
45.20.11.2018Guimarães, PortugaliaPortugalia1:1LN 2018/2019
46.21.03.2019Wiedeń, AustriaAustria1:0el. ME 2020
47.24.03.2019Warszawa, PolskaŁotwa2:0el. ME 2020
48.10.06.2019Warszawa, PolskaIzrael4:0el. ME 2020
49.13.10.2019Warszawa, PolskaMacedonia Północna2:0el. ME 2020
50.04.09.2020Amsterdam, HolandiaHolandia0:1LN 2020/2021
51.07.09.2020Zenica, Bośnia i HercegowinaBośnia i Hercegowina2:1LN 2020/2021
52.07.10.2020Gdańsk, PolskaFinlandia5:1towarzyski
53.11.10.2020Gdańsk, PolskaWłochy0:0LN 2020/2021
54.14.10.2020Wrocław, PolskaBośnia i Hercegowina3:0LN 2020/2021
55.11.11.2020Chorzów, PolskaUkraina2:0towarzyski
56.15.11.2020Reggio nell’Emilia, WłochyWłochy0:2LN 2020/2021
57.25.03.2021Budapeszt, WęgryWęgry3:3el. MŚ 2022
58.28.03.2021Warszawa, PolskaAndora3:0el. MŚ 2022
59.31.03.2021Londyn, AngliaAnglia1:2el. MŚ 2022
60.12.11.2021Andora, AndoraAndora4:1el. MŚ 2022
61.15.11.2021Warszawa, PolskaWęgry1:2el. MŚ 2022
62.24.03.2022Glasgow, SzkocjaSzkocja1:1towarzyski
63.22.09.2022Warszawa, PolskaHolandia0:2LN 2022/2023
64.16.11.2022Warszawa, PolskaChile1:0towarzyski
65.22.11.2022Doha, KatarMeksyk0:0MŚ 2022
66.26.11.2022Ar-Rajjan, KatarArabia Saudyjska2:0MŚ 2022
67.04.12.2022Doha, KatarFrancja1:3MŚ 2022
68.16.06.2023Warszawa, PolskaNiemcy1:0towarzyski
69.20.06.2023Kiszyniów, MołdawiaMołdawia2:3el. ME 2024
70.07.09.2023Warszawa, PolskaWyspy Owcze2:0el. ME 2024
71.12.10.2023Thorshavn, Wyspy OwczeWyspy Owcze2:0el. ME 2024
72.15.10.2023Warszawa, PolskaMołdawia1:1el. ME 2024
73.07.06.2024Warszawa, PolskaUkraina3:1towarzyski

Sukcesy

Klubowe

AFC Ajax

W swoich rozgrywkach w barwach AFC Ajax, Arkadiusz Milik zdobył wicemistrzostwo Holandii w sezonach 2014/2015 oraz 2015/2016, co stanowi znaczący sukces w jego karierze.

SSC Napoli

Przebywając w SSC Napoli, jego osiągnięcia obejmują zdobycie Pucharu Włoch w sezonie 2019/2020, a ponadto wywalczył trzecie miejsce w mistrzostwach Włoch (Serie A) w 2016/2017.

W późniejszych latach, uzyskał również wicemistrzostwo Włoch w sezonach 2017/2018 oraz 2018/2019, co podkreśla jego istotną rolę w zespole.

Olympique Marsylia

Reprezentując Olympique Marsylia, dotarł do wicemistrzostwa Francji (Ligue 1) w sezonie 2021/2022, co jest chlubnym osiągnięciem na poziomie ligowym.

Juventus

Zaledwie w niedalekiej przyszłości, w sezonie 2023/2024, zdobył Puchar Włoch grając dla Juventusu, co stanowi ważny element jego kariery.

Indywidualne

W dziedzinie osiągnięć indywidualnych, Arkadiusz Milik ma na koncie tytuł króla strzelców Pucharu Holandii z sezonu 2014/2015, zdobywając 8 goli.

Podobnie, jego świetna forma w Pucharze Francji w sezonie 2021/2022 zaowocowała tytułem króla strzelców z 5 golami.

W ostatnich rozgrywkach, Milik został również królem strzelców Pucharu Włoch w sezonie 2023/2024, zdobywając 4 gole.

Wyróżnienia

W swoim dorobku ma także prestiżowe wyróżnienie, jakim było „Odkrycie Roku” w Plebiscycie „Piłki Nożnej” w roku 2012, co dowodzi jego talentu i potencjału, które dostrzegła społeczność piłkarska.

Rekordy

Arkadiusz Milik zapisał się również na kartach historii, stając się najskuteczniejszym polskim zawodnikiem w historii Serie A, osiągając 44 gole, co jest dowodem jego znakomitych umiejętności strzeleckich.

Działalność pozasportowa

W 2017 roku Arkadiusz Milik przyciągnął uwagę mediów jako twarz inicjatywy promocyjnej SSC Napoli korzystając z aplikacji randkowej Tinder. Jego zaangażowanie w sportowy wizerunek klubu sprawiło, że zyskał jeszcze większą popularność.

Następnie, w 2018 roku, otworzył w Katowicach restaurację o nazwie Food&Ball. To miejsce nie tylko przyciągało miłośników dobrej kuchni, ale również odegrało kluczową rolę podczas trudnego okresu w trakcie pandemii COVID-19. Restauracja ta aktywnie angażowała się w dostarczanie posiłków dla szpitali, co pokazuje społeczną odpowiedzialność sportowca oraz jego chęć niesienia pomocy w czasach kryzysu.

Życie prywatne

Ojciec Arkadiusza Milika opuścił rodzinny dom, gdy miał on zaledwie sześć lat. Sportowiec ma starszego brata, Łukasza, co może wpływać na jego osobiste życie i relacje rodzinne.

Arkadiusz jest absolwentem lokalnych placówek edukacyjnych, w tym Szkoły Podstawowej nr 33 oraz Gimnazjum nr 6 w Katowicach, co pokazuje jego przywiązanie do rodzinnych stron.

Sportowiec żywi pasję do koszykówki, w szczególności podziwia takich zawodników jak Michael Jordan oraz LeBron James, co może inspirować jego własny styl gry. Jako młody chłopak był również wielkim fanem Cristiano Ronaldo, co wpłynęło na jego zainteresowanie piłką nożną.

W jednym z wywiadów ujawnił, że jest kibicem Manchesteru United, co może świadczyć o jego zamiłowaniu do znanych drużyn piłkarskich.

W latach 2011–2021 był w związku z modelką Jessicą Ziółek, pochodzącą z Siemianowic Śląskich. Po tym czasie Arkadiusz rozpoczął nowy związek z modelką Agatą Sieramską, co pokazuje jego życie osobiste.

W 2018 roku, po meczu Ligi Mistrzów z Liverpoolem, doświadczył traumatycznego incydentu, gdy padł ofiarą napadu rabunkowego na przedmieściach Neapolu. W trakcie tego zdarzenia jego samochód został zatrzymany przez zamaskowanych sprawców na motocyklach, którzy grożąc bronią, zabrali mu cenny zegarek.

Przypisy

  1. Ufficiale | Arkadiusz Milik è bianconero - Juventus [online], juventus.com [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. Wielki sukces Polaków! Juventus zdobył Puchar Włoch. Milik bohaterem [WIDEO] [online], Sport.pl, 15.05.2024 r.
  3. Arkadiusz Milik na dłużej w Juventusie [online], www.90minut.pl [dostęp 22.06.2023 r.]
  4. Milik zmienił numer na koszulce. Duża odpowiedzialność [online], sport.tvp.pl, 26.08.2021 r. [dostęp 30.08.2021 r.]
  5. Milik najskuteczniejszym piłkarzem Olympique od ponad 25 lat [online], msn.com [dostęp 21.10.2021 r.]
  6. Arkadiusz Milik wrócił na boiska Ligue 1! Marsylia przegrała z mistrzami Francji [online], Onet Sport, 03.10.2021 r. [dostęp 17.10.2021 r.]
  7. Milik i Zieliński z Pucharem Włoch! Napoli zwycięża po serii jedenastek! [online], sport.se.pl [dostęp 21.07.2020 r.]
  8. Gol Arkadiusza Milika w trzecim meczu z rzędu [online], wpolityce.pl [dostęp 21.07.2020 r.]
  9. Milik bohaterem! Co tam się działo?! [online], sport.interia.pl [dostęp 30.08.2021 r.]
  10. To był jego wieczór! Hat-trick Arkadiusza Milika [WIDEO] [online], Onet Sport, 04.02.2022 r. [dostęp 04.02.2022 r.]
  11. Krytyka pod adresem Milika. Otrzymał jedną z najniższych not [online], sport.tvp.pl, 15.08.2022 r. [dostęp 25.08.2022 r.]
  12. Arkadiusz Milik z pierwszym golem w Marsylii! „Pokazał instynkt w polu karnym” [WIDEO] [online], sport.pl [dostęp 03.02.2021 r.]
  13. Wirtualna PolskaW.P., Transfery. Włoskie media żyją sprawą Arkadiusza Milika. [online], sportowefakty.wp.pl, 25.10.2020 r. [dostęp 15.11.2020 r.]
  14. Holandia: zwycięstwo Ajaksu Amsterdam, dwa gole Milika. eurosport.onet.pl, 13.09.2014 r. [dostęp 01.08.2015 r.]
  15. Ajax huurt Milik van Bayer Leverkusen. ajax.nl, 15.05.2014 r. [dostęp 16.05.2014 r.]
  16. Ajax contracteert Arek Milik. ajax.nl, 01.04.2015 r. [dostęp 01.04.2015 r.]
  17. Milik piłkarzem meczu Ajax – APOEL. Wirtualna Polska, 11.12.2014 r. [dostęp 01.08.2015 r.]
  18. Milik uratował Napoli! Piękny gol z rzutu wolnego w doliczonym czasie gry – Polsat Sport [online], polsatsport.pl [dostęp 23.01.2021 r.]
  19. Krzysztof Skutnik: Milik odkryciem roku według Piłki Nożnej. Górnik Zabrze, 16.02.2012 r. [dostęp 30.08.2013 r.]
  20. Joanna Haśnik: Chłopak z osiedla „N”, czyli kim jest Arkadiusz Milik. gornikzabrze.pl, 15.10.2012 r. [dostęp 22.02.2016 r.]
  21. Joanna Haśnik: Gol Milika, debiut Skorupskiego!. Górnik Zabrze, 14.12.2012 r. [dostęp 30.08.2013 r.]
  22. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Euro 2016: Arkadiusz Milik zmierzy się ze swoim idolem – Cristiano Ronaldo – WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 29.06.2016 r. [dostęp 20.01.2021 r.]

Oceń: Arkadiusz Milik

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:8