UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tychy - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Paweł Latusek


Paweł Latusek, urodzony 23 lutego 1910 roku w Tychach, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w historię Polski.

Był on duchownym rzymskokatolickim, pełniących swoją posługę jako biskup pomocniczy we Wrocławiu w latach od 1962 do 1973 roku. Warto zaznaczyć, że do 1967 roku jego tytuł był formalnie gnieźnieński.

Latusek zmarł 11 lutego 1973 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie istotny wkład w życie religijne w Polsce.

Życiorys

30 czerwca 1935 roku, w katedrze katowickiejprzyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Teofila Bromboszcza. Kontynuował swoje studia w Krakowie oraz Lille, angażując się także w duszpasterstwo wśród polskiej diaspory we Francji. Po powrocie do kraju pełnił rolę kapelana biskupa Stanisława Adamskiego, będąc łącznikiem pomiędzy biskupem diecezjalnym, który został wysiedlony podczas okupacji, a jego diecezją. Pracując duszpastersko na Opolszczyźnie, został pierwszym kanclerzem kurii biskupiej w Opolu oraz wikariuszem generalnym.

W październiku 1950 roku z powodów politycznych został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, spędzając w więzieniu rok. W 1951 roku, deportowany przez władze państwowe z regionu Opolszczyzny, podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał ponownie doktorat i rozpoczął karierę jako wykładowca. Od 1958 roku pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

11 lutego 1962 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu otrzymał święcenia biskupie z rąk biskupa Bolesława Kominka, będąc mianowanym biskupem tytularnym Aninety i biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie skoncentrował swoje działania duszpasterskie. Był nie tylko wikariuszem generalnym, ale również rektorem seminarium duchownego we Wrocławiu. W dniu 16 października 1967 roku formalnie został ogłoszony biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej.

W trakcie swojej posługi duszpasterskiej we Wrocławiu spotkał się z represjami ze strony władz komunistycznych. Uczestniczył aktywnie w pracach III oraz IV sesji soboru watykańskiego II, gdzie miał wpływ na kształtowanie zjawisk kościelnych. W 30. rocznicę śmierci biskupa, przy wejściu do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, wmurowano tablicę pamiątkową, która honoruje jego wkład w rozwój Kościoła i duchowieństwa.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Marek Szkudło | Artur Stopka | Paweł Kontny | Janusz Zimniak | Stanisław Krzystolik | Piotr Greger | Karol Golda

Oceń: Paweł Latusek

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:13