Stanisław Krzystolik


Stanisław Krzystolik, wybitna postać duchowna, urodził się 8 marca 1908 roku w Tychach, a zmarł tragicznie 3 lipca 1942 roku w Dachau. Pochodził z Glinki, gdzie wzrastał jako syn rolnika Jana i jego żony Franciszki z domu Mikołajec. W młodości uczęszczał do szkoły elementarnej w Tychach, a po jej ukończeniu w kwietniu 1919 roku został przyjęty do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Pszczynie.

Po uzyskaniu matury, wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednakże po roku przeniósł się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie z powodu złego stanu zdrowia nie został przyjęty. Następnie znalazł zatrudnienie w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Mysłowicach.

W 1934 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego. Jego pierwsze miejsce pracy to zastępstwo w Tychach, a następnie, od 20 sierpnia 1934 roku, został przydzielony do parafii św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich. Od 5 marca 1935 roku pełnił obowiązki wikarego w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, a jego ostatnią parafią była ta w Chropaczowie, gdzie przybył 30 kwietnia 1937 roku i objął funkcję wikarego w parafii Matki Bożej Różańcowej.

3 maja 1940 roku, Krzystolik został aresztowany na terenie chropaczowskiej parafii. Jako bezpośredni powód aresztowania podano złamanie nakazu hitlerowskiego dotyczącego używania języka polskiego w przestrzeni publicznej. Na specjalne życzenie rodziny z kolonii Guidotto, ksiądz Krzystolik, publicznie i głośno, odmówił modlitwę po polsku, co spotkało się z ostrymi represjami.

Po aresztowaniu jego losy doprowadziły go do obozu koncentracyjnego KL Dachau, a następnie do Mauthausen-Gusen, gdzie był zmuszony do ciężkiej pracy w kamieniołomach. Po okresie niestrudzonej pracy, raz jeszcze trafił do KL Dachau, gdzie zmarł na skutek wycieńczenia 3 lipca 1942 roku.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Piotr Greger | Karol Golda | Paweł Latusek | Marek Szkudło | Artur Stopka | Paweł Kontny | Janusz Zimniak

Oceń: Stanisław Krzystolik

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:9