Piotr Greger


Piotr Greger to znany polski duchowny rzymskokatolicki, którego życiorys jest pełen znaczących osiągnięć.

Urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach, co miało wpływ na jego dalszą drogę życiową oraz karierę w Kościele katolickim.

Posiada tytuł doktora nauk teologicznych, co potwierdza jego zaawansowaną wiedzę oraz kompetencje w tej dziedzinie.

Od 2011 roku pełni funkcję biskupa pomocniczego w bielsko-żywieckiej diecezji, gdzie jego posługa i wsparcie dla lokalnej społeczności mają ogromne znaczenie.

Życiorys

Piotr Greger to osoba o bogatej drodze życiowej, która zaczęła się 28 marca 1964 roku w Tychach. W 1983 roku uzyskał świadectwo dojrzałości po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Następnie, w latach 1983–1989, kształcił się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Już 2 października 1988 roku z rąk biskupa diecezjalnego Katowic, Damiana Zimonia, otrzymał święcenia diakońskie, a 13 maja 1989 roku, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, biskup ten udzielił mu święceń prezbiteratu. Po ukończeniu studiów w 1989 roku, obronił także magisterium z teologii.

Punktem kulminacyjnym jego edukacji było uzyskanie licencjatu z teologii w 1992 roku na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 2000 roku obronił doktorat w zakresie liturgiki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich, inkardynował się do diecezji katowickiej, a w 1992 roku został przypisany do nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej.

W swoim duchowym powołaniu był duszpasterzem w kilku parafiach, w tym w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1989-1995 pełnił rolę wikariusza w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od 1995 roku związał się z pracą naukową i był rezydentem w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

W strukturach diecezjalnych, Greger działał jako przewodniczący komisji liturgicznej, pełnił funkcje duszpasterza nauczycieli oraz redaktora diecezjalnego kalendarza liturgicznego. Jego zaangażowanie i determinacja pozwoliły mu zostać członkiem rady kapłańskiej w 2004 roku, a także uzyskać godność kanonika kapituły katedralnej.

Jako wykładowca w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, w 2001 roku rozpoczął wykłady na filii w Cieszynie oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1996 roku został sekretarzem bielskiego instytutu, a w 2002 roku objął stanowisko wicedyrektora. Greger został także członkiem zespołu redakcyjnego „Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych” oraz Rady Fundacji im. św. Królowej Jadwigi przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

22 października 2011 roku, papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej oraz biskupem tytularnym Assavy. Uroczystość jego święceń biskupich miała miejsce 27 listopada 2011 roku w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, gdzie ceremonia odbyła się pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza, któremu asystowali arcybiskup Celestino Migliore oraz Tadeusz Rakoczy, biskup diecezjalny bielsko-żywiecki. Jego dewiza biskupia brzmi „In servitio Redemptori” (W służbie Odkupicielowi), co obrazuje jego oddanie i powołanie. W diecezji Greger pełni funkcję wikariusza generalnego.

Na poziomie krajowym, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, zasiadał w Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, którą przewodniczył od 2021 roku, oraz w Zespole ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Jednakże, w 2021 roku, państwowa komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez niego oraz innych biskupów, w tym m.in. Tadeusza Rakoczego, Romana Pindla, i kardynała Stanisława Dziwisza, związanych z nadużyciami seksualnymi na szkodę małoletnich. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, uznając, że w czasie, gdy hierarchowie uzyskali informacje o tych czynach, nie istniał jeszcze prawny obowiązek informowania organów ścigania.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Karol Golda | Paweł Latusek | Marek Szkudło | Artur Stopka | Paweł Kontny | Janusz Zimniak | Stanisław Krzystolik

Oceń: Piotr Greger

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:18