UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tychy - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Krzyżowski (1923–1942)


Stanisław Krzyżowski przyszedł na świat 14 października 1923 roku w Tychach i był osobą, której życie przerywane było w tragicznym momencie. Zmarł 1 lipca 1942 roku w Oświęcimiu jako harcerz, który był aktywnym członkiem tyskiej młodzieżowej organizacji antyhitlerowskiej. Stanisław stał się ofiarą obozu koncentracyjnego w Auschwitz, co podkreśla jego poświęcenie w trudnych latach II wojny światowej.

Był również bratankiem znaczącej postaci związanej z harcerstwem, Marii Krzyżowskiej, a także bliskim krewnym Stanisława Krzyżowskiego, byłego komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat pszczyński. Dzięki jego działaniom oraz działalności rodziny, historia te wychodzi na światło dzienne, ukazując determinację jednostek w obliczu opresji.

Życiorys

Stanisław Krzyżowski był osobą o znacznym dziedzictwie rodzinnym. Urodził się jako syn Franciszka, powstańca śląskiego i organizatora ruchu oporu w Tychach podczas II wojny światowej, oraz Anny z domu Machnik. Rodzina Krzyżowskich pochodziła z Warszawy, a na Górny Śląsk przybyła po klęsce powstania kościuszkowskiego. W ich domu panowała silna atmosfera patriotyzmu, co miało znaczący wpływ na życie Stanisława.

W okresie międzywojennym Krzyżowski uczęszczał do gimnazjum, a także aktywnie działał w harcerstwie w Tychach. Od początku hitlerowskiej okupacji włączył się w działalność polskiego ruchu oporu. Razem z Alojzym Hnidą oraz Wyciskiem stworzył młodzieżową organizację antyniemiecką, angażując się w kolportaż ulotek oraz podziemnych gazet w regionie.

Niestety, jego działalność nie pozostała bez echa. 14 listopada 1941 roku został aresztowany przez niemieckie władze i wkrótce przetransportowany do KL Auschwitz. Stanisław został zarejestrowany jako więzień nr 36040 22 maja 1942 roku. Jego życie zakończyło się w obozie, gdzie zginął ponad miesiąc po przyjęciu do rejestru.

Przypisy

  1. „Krzyżowscy z Tychów. Portret niezwykłej rodziny” – nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach [dostęp 26.11.2017 r.]
  2. Harcerstwo śląskie 1920–1930, wydawnictwo zbiorowe, Zarząd Śląskiego Oddziału ZHP, Katowice 1931, s. 47 [dostęp 30.11.2017 r.]
  3. a b Słownik biograficzny ziemi pszczyńskiej, red. Alojzy Lysko (i in.), Pszczyna 1995, s. 145–146.

Oceń: Stanisław Krzyżowski (1923–1942)

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:24